poniedziałek, 30 września 2013

Czy kupić opony typu Runflat?

Opony tego rodzaju kojarzone są zazwyczaj z jednym faktem: nie ma potrzeby montowania koła zapasowego, jeżeli przebije się nam opona. Do tego w miejsce koła zapasowego możemy przewozić różne inne rzeczy. Nie trzeba się martwić uciekającym powietrzem, zwłaszcza, gdy jesteśmy na wakacjach i jest deszczowa noc.

Opona jak nazwa wskazuje od angielskich słów Run On Flat oznacza jazdę na płasko. Ale jeżeli przyjrzeć się technologii to można powiedzieć, że jest to opona, która posiada wzmocnioną konstrukcje opony, która utrzyma ciężar samochodu po zmniejszeniu ciśnienia w jej wnętrzu.
Jest to szczególnie przydatne, kiedy jedziemy autostradą i w wyniku przebicia opony stracimy panowanie nad kierownicą. W przypadku opon Runflat pojazd nadal będzie trzymał się drogi, co wpływa na bezpieczeństwo pasażerów i innych uczestników ruchu drogowego.
Producenci opon posiadają technologie o nazwach własnych, ale przeważnie zwiększają twardość boków opony jak i samą konstrukcję pod bieżnikiem.

Jakie są wady tego rozwiązania?

Po pierwsze, aby zamontować oponę typu Runflat należy znaleźć zakład wulkanizacyjny ze specjalnym sprzętem. Opony te montuje się inaczej niż te zwyczajowo stosowane.
Kolejną wadą są na pewno zmienione osiągi, co wpływa na komfort oraz na zużycie paliwa. Opony runflat posiadają wyższe opory toczenia.  

Przejazd oponami tego typu z uszkodzeniem pozwala kontynuować jazdę, niestety ze zmniejszoną prędkością i należy i tak zorganizować sobie naprawę lub kupno nowej opony.
Kolejnym problemem jest na pewno cena, która w porównaniu do zwykłej opony zimowej lub opony letniej jest wyższa.

Opona ta jest dużym atutem, gdy jest montowana w samochodach bojowych lub pancernych. Jednak ze względu na wyższe opory toczenia i komfort raczej zmniejsza grono producentów aut, którzy wyposażają w nie auta. Na rynku detalicznym zazwyczaj kupują ją osoby posiadające duże samochody jak BMW X5 czy inne z napędem 4x4.

Sumując opona Runflat przeznaczona jest dla ludzi ceniących sobie nie tylko czas, ale i bezpieczeństwo, a jak powszechnie wiadomo czas i większe bezpieczeństwo zawsze kosztują drożej w porównaniu do tradycyjnych rozwiązań.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz