czwartek, 4 kwietnia 2013

Dlaczego koła odkręcają się w trakcie jazdy?

Przyczyn odkręcających się kół może być niestety mnóstwo. Dlatego nie ma też jednego, skutecznego sposobu na całkowite wyeliminowanie problemu. Należy po kolei stosować się do możliwych przyczyn i je wykluczać. Nie ma również żadnej gwarancji, że problem rozwiązany zostanie za pierwszą czy drugą próbą. Ale po kolei...

Koła mogą odkręcać się w związku z powstającymi drganiami w układzie jezdnym. Jeżeli drgania występują to będziemy je z pewnością odczuwali na kierownicy – niezależnie od tego, czy tylko podczas hamowania, czy podczas ciągłej jazdy. Częstą przyczyną odkręcających się kół jest ich nieprawidłowe wyważenie, krzywe tarcze hamulcowe oraz uszkodzona piasta koła. Jeżeli po ustawieniu prawidłowej zbieżności kół śruby nadal się odkręcają to trzeba szukać innych przyczyn.

Niekiedy przyczyną odkręcających się śrub jest uszkodzony gwint. Nie musi on być jednak całkiem wyrobiony – wystarczy, że koła zostały dokręcone zbyt mocno. Niekiedy przyczyna leży po stronie zakładów wulkanizacyjnych, które zakładają złe śruby. Mogą mieć one różne kołnierze – stożkowe lub soczewkowe. Producenci felg samochodowych dokładnie określają jakimi śrubami należy je dokręcać. Tymczasem w warsztatach często felgi dokręca się tymi samymi śrubami, które były wcześniej wkręcone. To prędzej czy później doprowadzi do odkręcenia się kół.

Odkręcające się koła mogą być również oznaką zużytych felg. Warto pamiętać, że felgi aluminiowe zużywają się szybciej w porównaniu do stalowych. Zanim jednak odwiedzimy pierwszy lepszy sklep motoryzacyjny w celu zakupienia nowych części samochodowych czy felg warto wybrać się do warsztatu samochodowego. Tylko porady specjalistów pomogą zlikwidować faktyczny problem, ale należy pamiętać, żeby odwiedzać specjalnie przystosowane warsztaty samochodowe oferujące najwyższą jakość usług.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz